معرفی رشته نقاشی

معرفی رشته نقاشی
رشته نقاشی از جمله زیر شاخه های رشته هنر می باشد که افراد زیادی را برای ادامه تحصیل در این رشته ترغیب می کند. در مقطع کارشناسی دو گرایش نقاشی عمومی و نقاشی دیواری ارائه می شود. برای خلق اثر در این رشته باید هزینه های بسیاری را متحمل شوید.

معرفی رشته نقاشی

رشته نقاشی یکی از رشته های پرطرفدار در ایران می باشد که هر ساله داوطلبان بسیاری برای تحصیل در این رشته برای پذیرفته شدن در کنکور به رقابت با یکدیگر می پردازند. برای شناخت بیشتر رشته نقاشی می توان این رشته را اینگونه معرفی کرد که نقاشی یکی از اولین و قدیمی ترین زیر شاخه های رشته هنر می باشد. این رشته یک هنر و سلیقه ذاتی است که با هیچ دانشگاه و دوره ای به دست نمی آید. برای شناخت بیشتر باید بیشتر با ماهیت این رشته آشنا شوید و سپس پا به عرصه بوم و رنگ بگذارید. 

مسیر ورود به رشته نقاشی در دانشگاه

اگر بخواهید در دانشگاه و به صورت آکادمیک این رشته را ادامه دهید باید علاوه بر آزمون سراسری یا آزاد از فیلتر آزمون عملی نیز  با موفقیت عبور کنید. بنابراین آمادگی برای شرکت در این آزمون اولین قدم ورود به این رشته می باشد که با روحیه هنری باید از آن گذر کرد. این آزمون تعیین کننده ضریب 4 داشته  که با قبولی در آن با سبک های مختلف نقاشی، روانشناسی رنگ ها، تصویر سازی، تاریخچه نقاشی و... آشنا خواهند شد. داوطلبان این رشته برای قرار گرفتن درست در این راه ملزم به داشتن هوش بالا، نگاه متفاوت و خلاقانه و توانایی  داشتن خلق اثر هنری جدید می باشند. برای رسیدن به موفقیت در این رشته کسب تجربه و مهارت از اهمیت بسیاری برخوردار است. درک و تحلیل مسائل، تلاش، شرکت در جشنوارهای هنری و مشورت با اساتید برتر در این رشته می تواند ایده های جدید و نو را در ذهن شما خلق کند. مقطع کارشناسی رشته نقاشی دارای دو گرایش نقاشی دیواری و نقاشی عمومی می باشد که برای تمام نمودن دوره کارشناسی می بایست دروس پایه، عمومی، اصلی و اختیاری را بگذرانند.

 

رشته نقاشی

گرایش های رشته نقاشی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

گرایش های رشته  نقاشی در مقطع کارشناسی به دو گرایش زیر تقسیم می شود:

 • نقاشی دیواری 

در گرایش نقاشی دیواری دانشجویان فنون مرتبط به این گرایش را در سطح بزرگ آموزش می بینند. معمولا نقاشی های دیواری چهره های بزرگان و طبیعت که به منظور زیباسازی روی دیوارهای شهر می بینید حاصل هنر دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته می باشد. 

 • نقاشی عمومی

این گرایش به شیوه و سبک نقاشی در سطح کوچک می پردازد که معمولا بر روی بوم، کاغذ و... انجام می شود. 

 • گرایش ارشد نقاشی 

پس از اتمام مقطع کارشناسی برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد می توانید یکی از رشته های انیمیشن، هنر اسلامی، تصویرسازی، نقاشی، پژوهش هنر و فلسفه هنر  را برای ادامه تحصیل ادامه دهید.

دروس تخصصی رشته نقاشی دیواری در مقطع کارشناسی

در این رشته دانشجو با تکنیک های نقاشی در سطح بزرگ آشنا خواهند شد و بایستی دروس تخصصی زیر را آموزش ببینند:

 • مکان یابی
 • طرح پرسپکتیو روی سطح بزرگ مستوری و غیر مستوی
 • مرمت نقاشی دیواری
 • طرح و رسالت نهایی
 • طرح عملی جامع نقاشی دیواری
 • کارگاه نقاشی دیواری سطح دو
 • کارگاه نقاشی دیواری سطح سه
 • طرح داربست و فنون نصب

 

دروس تخصصی رشته نقاشی عمومی در مقطع کارشناسی

در این رشته نیز دانشجو برای شناخت سبک های مختلف نقاشی در سطح کوچک باید دروس تخصصی زیر را به خوبی فرا بگیرد:

 • کارگاه نقاشی سطح دو
 • مرمت آثار نقاشی
 • طرح و رساله نهایی
 • کارگاه نقاشی سطح سه
 • کارگاه طراحی سطح سه
 • طرح عملی جامع

رشته نقاشی

 

ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از کارشناسی ارشد

رشته نقاشی در ایران در مقطع دکتری و بالاتر ارائه نمی شود و فارغ التحصیلان زیر رشته های هنر مانند نقاشی می توانند در سایر زیر مجموعه های رشته های هنر مانند پژوهش هنر، تاریخ تطبیقی و تحلیلی هنر اسلامی، هنرهای اسلامی و هنرهای تجسمی در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند.

بهترین دانشگاه های رشته های هنر در ایران 

بهترین دانشگاه هایی که زیر شاخه های هنر را به ویژه رشته هنر را به خوبی ارائه می دهند عبارتند از: دانشگاه هنر (تهران، اصفهان، تبریز، شیراز، سمنان)، دانشگاه هنر سوره، دانشکده هنر دانشگاه الزهرا، دانشگاه صدا و سیما، دانشگاه آزاد علوم تحقیقات و تهران مرکز.

زمینه های شغلی در رشته نقاشی

از جمله زمینه های شغلی که در این رشته وجود دارد، تصویرسازی کتب، فروش مستندهای هنری به رسانه ها، فروش آثار نقاشی، کار در گالری ها برگزاری ورکشاپ و کارگاه عملی و تئوری و... می باشد.

ادامه تحصیل در خارج از کشور

برای ادامه تحصیل در این رشته برخی آیتم ها از جمله معدل، دانشگاه محل تحصیل، نمونه اثرهای هنری، پژوهش ها و فعالیت های دانشگاهی اثرگذار می باشند.

رشته نقاشی

 

 بازار کار و زمینه های شغلی رشته نقاشی

علاقه مندانی که قصد ادامه تحصیل در این رشته را دارند باید با آگاهی از اینکه این رشته درآمد چندانی ندارد وارد آن شوند و نباید به آن به عنوان پیشه و حرفه اصلی  نگاه کنند. این رشته بازار کار خوبی ندارد و صرفا با تدریس در آموزشگاه ها و موسسات می توان درآمد کمی از آن کسب نمود. بنابراین اگر با دید حرفه ای بخواهیم به رشته پرطرفدار و هنرمندانه نقاشی نگاه کنیم آینده شغلی برای خودتان تصور نکنید. حتی با افزایش مهارت و تلاش مضاعف تنها می توان به درآمد حداقلی از این رشته رسید. 

مشکلات و موانع پیش رو در رشته نقاشی

اگر شما واقعا فردی سخت کوش و با مهارت باشید در رسیدن به جایگاه واقعیتان مشکلاتی را که به شما متحمل می شود را باید به دیده جان بپذیرید. مثلا وضعیت مالی در این رشته بسیار اهمیت دارد چرا که این رشته از جمله رشته های پر هزینه می باشد و برای خرید ابزار و مواد اولیه باید هزینه زیادی را متقبل شوید. مسئله بعدی محدودیت هایی است که در داخل کشور وجود دارد که به کارگاه ها و ورکشاپ ها اجازه به نمایش گذاشتن هر آثاری نمی دهد. مشکل بعدی عرضه اثر هنری به خارج کشور است که علاوه بر اینکه باید به زبان خارجی تسلط داشته باشید ممکن است پس از فروش محصولاتتان در حین تبادلات مالی با موانعی روبرو شوید. البته امروزه با گسترش رسانه های ارتباطی می توان بخشی از این موانع را مرتفع کرد و به راحتی آثار هنری خود را در شبکه های مجازی به معرض دید عموم قرار داد و از این مسیر درآمد خوبی کسب نمود. 
آخرین مقالات

اگر هنوز سوالی داری، با ما در ارتباط باش ...

با شماره های زیر پاسخگو هستیم.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد