از هر داوطلب کنکور اگر سوال کنید که سخت ترین درس کنکور کدام ها هستند مسلما در رتبه های ابتدایی از فیزیک نام می برد. فیزیک درس نسبتا سخت، گسترده و البته وسیعی محسوب می شود که می تواند تاثیر بسیاری به خصوص در شاخه کنکور ریاضی داشته باشد. بنابراین دلتان نمی خواهد نحوه مطالعه درس فیزیک برای کنکور سراسری را یاد بگیرید؟

درس فیزیک را می توان یکی از دروسی دانست که داوطلبان کنکور آن را همیشه در صدر مطالعاتی خود دارند. اما چالشی که در مورد کنکور وجود دارد این است که زیاد خواندن لزوما نمی تواند شما را به پیروزی در کنکور برساند. در کنکور مهم چگونه خواندن است. از این رو پیدا کردن شیوه و نحوه مطالعه درس فیزیک برای کنکور سراسری می تواند اهمیت خاصی داشته باشد.

قبل از این که بخواهیم به نحوه مطالعه درس فیزیک برای کنکور سراسری بپردازیم بهتر است به این نکته نیز اشاره کنیم که به جز نحوه مطالعه درس فیزیک برای کنکور سراسری، نحوه تست زنی این درس نیز اهمیت بالایی دارد. 

اگر شما مطالعه خوب و قوی داشته باشید اما نتوانید از توانایی خودتان در تست زنی استفاده کنید عملا همه تلاش های شما به باد می رود. در ادامه سعی می کنیم بعد از مشخص کردن نحوه مطالعه درس فیزیک برای کنکور سراسری کمی هم از نحوه تست زدن فیزیک در کنکور برای شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

فیزیک یک درس نیست!

فیزیک یک درس نیست!

مهمترین مسئله ای که در مورد درس فیزیک وجود دارد این است که عملا شما در این درس با یک موضوع یا مفهوم خاص رو به رو نیستید. این درس مجموعه ای از مفاهیم مختلف است که در دوره های بالاتر هر کدام می تواند یک درس مجزا یا حتی یک رشته مجزا محسوب شود. بنابراین عملا ما در فیزیک دبیرستان با درسی رو به رو هستیم که چکیده ای از ده ها درس بزرگ تر محسوب می شود.

این موضوع می تواند تاثیر بسیاری در نحوه مطالعه درس فیزیک برای کنکور سراسری داشته باشد. مهمترین تاثیر این داستان این است که شما نمی توانید و نباید هم یک نوع نحوه مطالعه درس فیزیک برای کنکور سراسری داشته باشید. شما باید برای موضوعات مختلف یا گروه های موضوعی مختلف شیوه های مطالعاتی مختلفی استفاده کنید.

روش تست‌زنی کنکور

در کلام ساده تر شما نمی توانید همانطور که با بخش مکانیک رو به رو می شوید فیزیک اتمی را هم مطالعه کنید. بخش مکانیک وابسته به حل مسئله و پیدا کردن پاسخ در سریع ترین زمان است، در حالی که فیزیک اتمی به شدت مفهومی و شاید هم حفظی است. بنابراین در همین ابتدای راه باید بدانید که در برابر درس فیزیک نباید از یک نوع نحوه مطالعه درس فیزیک برای کنکور سراسری استفاده کرد.

نکته مهم دیگر این است که شما باید بر اساس تعداد سوالات هر بخش، علاقه شخصی و میزان فهم و استعدادی که از هر بخش دارید و البته مقدار زمانی که در اختیار دارید بخش های مختلف را جدا کنید. مهمترین اشتباهی که بسیاری از داوطلبان کنکور در مورد نحوه مطالعه درس فیزیک برای کنکور سراسری دارند این است که آن ها سعی می کنند تمامی این بخش های را مانند هم و در یک سطح انرژی مطالعه کنند. در حالی که این کار درستی نیست و نمی تواند پاسخ خوبی برای شما داشته باشد.

نحوه مطالعه درس فیزیک برای کنکور سراسری چگونه است؟

نحوه مطالعه درس فیزیک برای کنکور سراسری چگونه است؟

تا این جای داستان متوجه شدیم که نحوه مطالعه درس فیزیک برای کنکور سراسری برای تمامی بخش های فیزیک به یک شکل نیست و همچنین بیان کردیم شما باید بخش های مختلف را بر اساس فاکتورهای گفته شده جداسازی کنید.

حالا نوبت این است که برای هر بخش یا هر گروه موضوعی نحوه مطالعه درس فیزیک برای کنکور سراسری را پیدا کنید. برای این کار باید به چند نکته توجه داشته باشید.

اول این که بخش های مختلف فیزیک لزوما فرمولی نیستند. این چیزی نیست که کتاب های کمک آموزشی به آن اشاره ای داشته باشند. این کتاب ها معمولا دوست دارند شما را در زیر کوهی از فرمول ها دفن کنند. اما واقعیت این است که شاید 20 درصد فیزیک به فرمول بستگی دارد. زمانی که شما بخش بندی را انجام دهید به خوبی متوجه خواهید شد که بخش بزرگی از هر بخش توضیح مفاهیم است.

از طرف دیگر هر بخش از فیزیک یا هر گروه موضوعی بر اساس یک یا چند اصل خاص پایه گذاری شده است. شما باید سعی کنید این اصول را پیدا کنید. این اصول گاهی به صورت متن و گاهی هم به صورت فرمولی بیان می شود. وقتی شما بتوانید اصل داستان را پیدا کنید و آن را درک کنید می توانید تمام شاخ و برگ های این بخش ها و سوالات مربوط به آن ها را درک کنید و به آن ها درست پاسخ بدهید. 

پس مهمترین راهکاری که در نحوه مطالعه درس فیزیک برای کنکور سراسری وجود دارد این است که اصل را پیدا کنید و بر اساس آن تمامی سوالات را بررسی کنید. در این حالت می توانید فهم بالایی از فیزیک و سوالات آن داشته باشید.

چند نکته در مورد تست زنی فیزیک

چند نکته در مورد تست زنی فیزیک

همانطور که در ابتدا گفتیم همانطور که نحوه مطالعه درس فیزیک برای کنکور سراسری وجود دارد، نحوه تست زنی خاصی برای فیزیک نیست پیشنهاد می شود. علت اصلی این موضوع بیشتر به بخش بخش بودن این درس بر می گردد. بهترین راهکاری که می توانید در تست زنی این درس استفاده کنید این است که بر اساس بخش بندی های انجام شده شروع به زدن تست کنید.

یعنی همانطور که در نحوه مطالعه درس فیزیک برای کنکور سراسری دست به اولویت بندی میان بخش های مختلف زده اید، در اینجا نیز باید سعی کنید بر اساس همان اولویت بندی ها سراغ حل مسائل فیزیک در کنکور بروید. 

در کلام ساده تر لزومی ندارد که در درس فیزیک از اولین سوال شروع کنید و تا انتها بروید. در درس فیزیک به دنبال بخش هایی بگردید که برای شما ساده تر و فهم آن راحت تر بوده است و احتمال پاسخگویی بیشتری دارید. 

یادتان باشد که در کنکور مسئله مهم زمان است. شما فرصت ندارید روی یک سوال سخت چند دقیقه زمان بگذارید در حالی که به ازای این زمان می توانستید چند سوال راحت را پاسخ دهید. به این نکته توجه زیادی داشته باشید. 

رزرو مشاوره پارس آموزان