دروس ادبیات را می توان یکی از درس های مهم کنکور دانست که گاهی اوقات توجه لازم به آن نمی شود. به طور کلی داوطلبان کنکور و کسانی که دوست دارند به رتبه مورد نظر در کنکور برسند تمرکز و هدف اصلی خودشان را روی دروس اختصاصی می گذارند و توجه کمتری نسبت به درس های عمومی دارند. اما شاید تعجب کنید که برخی تفاوت ها را همین دروس عمومی رقم می زنند. همین موضوع باعث شده که در این جا به نحوه مطالعه درس ادبیات برای کنکور سراسری بپردازیم.

ادبیات جزو معدود درس هایی است که از اول ابتدایی تا دوران کنکور همراه دانش آموزان می باشد. این درس از ابتدایی ترین حالت یعنی آموزش خواندن و نوشتن شروع می شود و در انتها به بخش های نسبتا تخصصی در حوزه های مختلف از جمله نگارش، ویراستاری و ... می رسد.

به طور کلی کنکور یک آزمون ورودی محسوب می شود. این آزمون با وجود این که بر اساس دانش و فهم داوطلبان طراحی شده است اما روش های خاص خودش را دارد. برای این که بتوانیم نحوه مطالعه درس ادبیات برای کنکور سراسری را پیدا کنیم باید به سوالات کنکور مراجعه کنیم و نحوه طراحی سوال را مورد بررسی قرار دهیم. این اتفاق می تواند راهکار خوبی برای کشف نحوه مطالعه درس ادبیات برای کنکور سراسری به ما بدهد.

ادبیات، ساده یا سخت

ادبیات، ساده یا سخت

در ابتدا به نظر می رسد که ادبیات جزو درس های نسبتا ساده کنکور محسوب می شود. این گزاره زمانی که ادبیات را با دروس تخصصی مقایسه می کنیم نسبتا درست است. اما مسئله اینجاست که در دروس نسبتا ساده تر شما حق اشتباه کمتری دارید. در کلام ساده تر زمانی که میانگین درصد یک درس بالا باشد شما باید بتوانید به اکثریت سوالات این درس پاسخ درست بدهید و این موضوع یکی از مهمترین چالش های درس ادبیات محسوب می شود.

از طرف دیگر ادبیات درس تمام مفهومی است. در کلام ساده تر فرمول یا روش خاصی را نمی توان در درس ادبیات پیدا کرد. این درس به شدت به فهم وابسته است. پس در نحوه مطالعه درس ادبیات برای کنکور سراسری باید توجه داشته باشید که به دنبال فرمول نگردید. روش آزمون در این درس به نحوی است که قصد دارد فهم شما را مورد سنجش قرار دهد.

از طرف دیگر سختی و چالش مهم ادبیات این است که ذاتا ادبیات تفسیر به رای است. یعنی این که بر روی یک گزاره ادبی مانند شعر ممکن است تفاسیر مختلفی وجود داشته باشد و این در حالی است که همه این تفاسیر ممکن است درست باشند. این موضوع باعث شده است تست های ادبیات همیشه جزو چالش برانگیزترین تست ها در دوره های مختلف کنکور باشد و به نوعی این درس همواره محل اختلاف میان اساتید و بزرگان ادبیات است.

بنابراین ما در کنکور با درسی رو به رو هستیم که رسما شیوه خاصی ندارد و نمی توان در آن به دنبال فرمول خاصی گشت. البته به جز بخش های زبان فارسی و تاریخ ادبیات که یک چیز مشخص و واضح است، بخش بزرگی از این درس معطوف به مفهوم است.

نحوه مطالعه درس ادبیات برای کنکور سراسری را یاد بگیرید

نحوه مطالعه درس ادبیات برای کنکور سراسری را یاد بگیرید

بسیاری از دوستان معتقد هستند که ادبیات درس حفظی است. وقتی از دور به ادبیات نگاه می کنیم متوجه این موضوع و مطلب می شویم که تا حدودی حق با آن هاست. توجه به تاریخ ادبیات و سوال های این چنینی عملا باعث می شود که داوطلب سعی کند بخش بزرگی از قدرت حافظه خود را در اختیار این درس قرار دهد. اما موضوع اصلی این است که ادبیات می تواند درس شیرینی باشد.

حال بسته زمانی که این متن و مقاله را مطالعه می کنید نحوه مطالعه درس ادبیات برای کنکور سراسری می تواند برای شما فرق بکند.

اگر فاصله چند سال تا کنکور دارید نحوه مطالعه درس ادبیات برای کنکور سراسری می تواند به نوعی باشد که از حفظ به سمت مفهوم حرکت کنید و اگر جزو کسانی هستید که یک سال یا کمتر تا کنکور زمان دارید شما باید به همان شیوه حفظ با این درس برخورد کنید.

اما اگر بخواهیم در مورد دسته اول صحبت کنیم، می توانیم این پیشنهاد را به آن ها بدهیم که خارج از درس سراغ ادبیات بروند. یعنی سعی کنند شعرهای کلاسیک و نو ایرانی، رمان ها و داستان کلاسیک ایران و جهان و ... را مطالعه کنند. این نوع مطالعه ها می تواند باعث شود که عملا ادبیات وارد پوست و گوشت شما شود. 

در این حالت می توانید ادبیات و مفاهیم آن را به صورت عملی یاد بگیرید. این که یک شعر را خودتان بخوانید و آن را بفهمید می تواند کمک بزرگی در پیدا کردن قرابت های معنایی داشته باشد. در کلام ساده تر ادبیات درسی است که در زندگی عادی جریان دارد، تنها کافی است آن را کشف کنید. اصولا این درس یک نقطه قوت بزرگ برای کتاب خوان ها محسوب می شود. آن ها با کمترین زحمت می توانند بهترین نتیجه ممکن را به دست بیاورند.

نحوه مطالعه درس ادبیات برای کنکور سراسری برای کسانی که نزدیک به کنکور هستند

نحوه مطالعه درس ادبیات برای کنکور سراسری برای کسانی که نزدیک به کنکور هستند

اما به کسانی که نزدیک به کنکور هستند و عملا فرصت مطالعه عمیق در ادبیات را ندارند راهکار خاصی نمی توان پیشنهاد داد. این افراد باید سعی کنند که دروس ادبیات را مدام دوره کنند تا مفاهیم آن مدام در ذهن تکرار شود. اما مهمترین روشی که می توان در نحوه مطالعه درس ادبیات برای کنکور سراسری به این دسته از افراد پیشنهاد کرد این است که به طور مداوم و برنامه ریزی شده تست های متعدد در این درس بزنند. 

در کلام ساده تر زدن تست های زیاد در درس هایی مانند ادبیات می تواند بسیار راهگشا باشد. در واقع این تست ها رفته رفته مفاهیمی را به ذهن داوطلب منتقل می کند که با ده ها بار خواندن کتاب، نمی توان آن ها را به دست آورد. تست های متعدد عملا به داوطلب نشان می دهد که چگونه باید با درس ادبیات برخورد کند و چه مفاهیمی را به چه فرم به خاطر بسپارد. یادتان باشد که همه سوالات کنکور نو و بدیع نیستند. بسیاری از آن ها از بانک سوالات طراحی می شود پس سعی کنید در نحوه مطالعه درس ادبیات برای کنکور سراسری حتما زدن تست های زیاد را فراموش نکنید.