رشته جغرافیا یکی از مهم ترین و کاربردی ترین رشته های دانشگاهی است. به نوعی می توان گفت این رشته که شاخه ای از علوم انسانی می باشد بر خلاف تصور برخی ها که یاد آور نام مراکز استان، رودها و کوه ها می باشد برای علاقه مندان به آن یک دنیا می باشد. 

این رشته یک مطالعه سیستماتیک از دنیا و ویژگی های آن به شمار می آید. در واقع این رشته بسیاری از اصول اساسی را در خود جای داده و دارای گرایشی بسیار متنوع و مهم می باشد. بد نیست بدانید جغرافیا دانشی است که در آن به موضوعاتی همچون فرآورده ها، سطح زمین، خاک، پدیده های طبیعی، هوا و آب و ... می پردازد. 

(عکس مربوط به رشته جغرافیا)

نگاهی بر بازار کار و آینده شغلی رشته جغرافیا

بهتر است بدانید آینده شغلی رشته جغرافیا در کشورمان ایران چندان ایده آل و مناسب نمی باشد، چرا که مراکز مربوطه توجه زیادی به فارغ التحصیلان این رشته نداشته و سرمایه گذاری اندکی را در اختیار آنان قرار می دهد. اما با این وجود فارغ التحصیلان این رشته می توانند به عنوان محقّق در بنیاد مستضعفان و جانبازان و سازمان برنامه ریزی و بودجه مشغول به کار شوند. 

از دیگر مراکزی که فارغ التحصیلان این رشته بر اساس گرایش خود می توانند در آن فعالیت داشته باشند عبارتند از: وزارت نیرو، سازمان حفاظت از محیط زیست، سازمان هواشناسی، وزارت کشاورزی، سازمان های نظامی، انتظامی، سیاسی، شهرداری، مراکز نظامی‌، وزارت جهاد سازندگی، سازمان‌ جغرافیای‌ نیروهای‌ مسلح‌، ستاد حوادث‌ غیرمترقبه، ‌سازمان‌ زمین ‌شناسی.  

لازم به ذکر است که مشاوره در امور شهری و منطقه ای به مدیران و مسئولان سطوح بالاتر، توانایی راه اندازی و استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی، فعالیت در زمینه تدریس دانشگاهی، تهیه طرح های شهری و منطقه ای (جامع، تفصیلی، ساختاری، شهرستانی)، مکان یابی عناصر و کاربری های گوناگون شهری، فعالیت در مشاوره های خصوصی و نیمه خصوصی در ارتباط با پروژه های معماری، طراحی شهری، برنامه ریزی منطقه ای، راه، ساختمان، شهرسازی و …از دیگر فرصت های شغلی رشته جغرافیا به شمار می آیند. در واقع فارغ التحصیلان بر اساس علاقه و گرایش انتخابی خود می توانند در مراکز مختلف مشغول به کار شده و کسب درآمد کنند.

دروس مهم و کاربردی رشته جغرافیا

دانش آموزانی که رشته جغرافیا را جهت ادامه تحصیل در دانشگاه انتخاب می کنند بهتر است با دروس مهم و کاربردی این رشته آشنا شوند. مبانی‌ جغرافیای‌ روستایی، روش‌ تحقیق‌، مبانی‌ اقلیم ‌شناسی، مبانی‌ علم‌ جغرافیا، حمل ‌و نقل‌ و انرژی‌، منابع‌ و مسائل‌ آب‌ ایران‌، آمار و احتمالات‌، جغرافیای‌ آب ها، مبانی‌ جغرافیای‌ اقتصادی‌، فلسفه‌ جغرافیا، جغرافیای‌ زیستی‌،  جغرافیای‌ سیاسی‌، جغرافیای‌ خاک ها، جغرافیای‌ کوچ ‌نشینی‌، کاربرد عکس ‌های‌ هوایی‌ و ماهواره‌ ای‌ در جغرافیا، اصول‌ سنجش ‌از دور، آب ‌و هوای‌ ایران‌، مبانی‌ ژئومورفولوژی‌، ژئومورفولوژی‌ ایران‌، نقشه ‌برداری، تاریخ‌ علم‌ جغرافیا، مبانی‌ جغرافیای‌ شهری‌، آب ‌و هوای‌ کره‌ زمین،‌ ریاضیات‌، نقشه ‌خوانی‌، کارتوگرافی‌، مبانی‌ جغرافیای‌ اقتصادی‌، کامپیوتر در جغرافیا، منابع‌ و مآخذ جغرافیای‌ ایران‌، مبانی‌ جغرافیای‌ جمعیت‌ و اصول‌ و روش‌ های‌ برنامه ‌ریزی‌ ناحیه ‌ای‌ دروس مهم دوره کارشناسی این رشته کاربردی به شمار می آیند. 

(عکس مربوط به رشته جغرافیا)

آشنایی با گرایش های مختلف رشته جغرافیا

بهتر است بدانید رشته جغرافیا در حالت کلی به دو شاخه جغرافیای طبیعی و جغرافیای انسانی تقسیم می شود. لازم به ذکر است که این رشته دارای گرایش های مختلفی است که دانش آموزان با شناخت این گرایش ها می توانند بر اساس علاقه خود یکی از این گرایش ها را جهت ادامه تحصیل در این رشته دانشگاهی انتخاب کنند. 

بهتر است بدانید گرایش های مختلف این رشته عبارتند از: جغرافیا و برنامه‌ ریزی‌ شهری، جغرافیا و برنامه‌ ریزی‌ روستایی‌، ژئومورفولوژی، آب ‌و هواشناسی‌ (اقلیم‌)، کارتوگرافی (نقشه ‌کشی و نقشه ‌برداری) و جغرافیای‌ سیاسی‌ – نظامی. لازم به ذکر است که هر گرایش این رشته  با گرایش های دیگر تنها در ۸ واحد تخصصی تفاوت دارد. بهتر است بدانید دروس اصلی و پایه رشته جغرافیا شامل دروس متون جغرافیا به زبان خارجی، ریاضیات، ژئومورفولوژی ایران و سنجش از راه دور می باشد. 

همچنین دروس تخصصی این رشته عبارتند از: کلیّات جغرافیای جهان ، فیزیک، هیدروگرافی، نقشه برداری، آمار و احتمالات، کامپیوتر. لازم به ذکر است در بین دروس تخصصی علم آمار و احتمالات و زبان ریاضی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. رشته جغرافیا در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به دانشجویان ارائه می شود. هر کدام از این مقاطع دارای گرایش های مختلفی نیز هستند. جغرافیا و برنامه ریزی روستایی، جغرافیا و برنامه ریزی شهری، آب و هواشناسی، ژئومورفولوژی، جغرافیا و برنامه ریزی گردشگری، مدیریت امور شهری و جغرافیای سیاسی و نظامی از گرایش های مقطع کارشناسی ارشد این رشته به شمار می آیند. 

همچنین مقطع دکترا رشته جغرافیا دارای گرایش های مختلف جغرافیا و برنامه ریزی روستایی، جغرافیا و برنامه ریزی شهری، آب و هواشناسی، ژئومورفولوژی، سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی و جغرافیای سیاسی و نظامی است. 

(عکس مربوط به رشته جغرافیا)

آشنایی با مزایا و نکات مثبت رشته جغرافیا

بهتر است بدانید رشته جغرافیا بهترین انتخاب برای کسانی است که قصد ایجاد تغییرات مثبتی در محیط پیرامون و جهان خود دارند. در واقع مشاغل این رشته فرصت حل مسائل مربوط با دنیای پیشرفته امروزی همچون تغییرات آب و هوایی، گسترش شهرها، افزایش بیش از حد جمعیت، ادغام فرهنگ ها، بلایای طبیعی و غیره را به بهترین شکل فراهم می سازند. همچنین دانشمندان این رشته بهترین راه تعامل انسان با محیط پیرامون خود را به خوبی کشف می کنند. دانش آموزان بر حسب علاقه و توانمندی های خود می توانند این رشته را جهت ادامه تحصیل انتخاب کرده و به موقعیت شغلی خوبی دست پیدا کنند.

رزرو مشاوره پارس آموزان