آزمون های گاج را می توان در دسته آزمون های آزمایشی نوپا و جدید در ایران به حساب آورد. در واقع بررسی جامع آزمون‌های آزمایشی گاج نشان می دهد که این آزمون ها همزمان با مهم تر شدن کنکور برای خانواده ها و دانش آموزان شروع به کار کرده است.

کنکور در طی سال های گذشته از یک آزمون ورودی عادی تبدیل به مرزی برای موفقیت یا شکست شده است. از این رو دانش آموزان و خانواده ها برای این که بتوانند از این مرز سالم عبور کنند عملا احساس نیاز بالایی به ابزارهای مختلف و باکیفیت پیدا کردند. این احساس نیاز باعث شد که گاج یا همان گروه آموزشی جوکار تصمیم بگیرد در کنار کتاب های مختلف آموزشی و کمک آموزشی به حیطه آزمون های آزمایشی وارد شود. حیطه ای که در آن قلمچی، گزینه دو و آزمون های سنجش مهمترین و شاید اصلی ترین رقبای آن محسوب می شود.

بررسی آزمون های آزمایشی سنجش

اما بررسی جامع آزمون‌های آزمایشی گاج نشان می دهد که این گروه آموزشی با تکیه بر نوآوری هایی که در طراحی و چاپ کتاب های آموزشی و کمک آموزشی از خود نشان داده سعی کرده اعتماد دانش آموزان را به سمت خود جذب کند، اما باید اعتراف کرد که این کار در طی مدت زمان کوتاه آن هم با وجود رقبای سرسختی مانند قلمچی که جامعه آماری قابل قبولی دارند کار سخت و شاید غیر ممکنی است. در ادامه نکات بیشتری از این موضوع را مورد بررسی قرار داده ایم.

بررسی جامع آزمون‌های آزمایشی گاج و چند نکته مثبت

بررسی جامع آزمون‌های آزمایشی گاج و چند نکته مثبت

همانطور که در بالاتر گفتیم بررسی جامع آزمون‌های آزمایشی گاج نشان می دهد گروه آموزشی جوکار سعی کرده است که خلاقیت بالای خود در طراحی و چاپ انواع کتاب های کمک آموزشی را در آزمون های آزمایشی نیز اجرا کند. همین موضوع تبدیل به بزرگترین نقطه قوت آزمون های گاج شده است.

بررسی جامع آزمون‌های آزمایشی گاج نشان می دهد که دانش آموزان و داوطلبان در این آزمون ها با سطح سوالات دشوارتری از کنکور رو به رو می شوند. مسلما اصلی ترین دلیل این موضوع را می توان در همان خلاقیت گفته شده پیدا کرد. چرا که این خلاقیت در طراحی سوالات باعث می شود سوالات مفهومی تر، ترکیبی و البته سخت تر باشد. برای یک دانش آموز سخت کوش و کسی که خود را برای رتبه های برتر آماده می کند این نوع سوالات مانند تمرینات حرفه ای قبل از مسابقات است.

البته همین موضوع نیز باعث شده است که دانش آموزان دارای سطح پایین تر از متوسط علاقه چندانی به آزمون های گاج نداشته باشند و برعکس دانش آموزان حرفه ای تر و کسانی که دوست دارند وارد یک رقابت سخت و نفسگیر شوند عملا این آزمون ها محل خوبی برای محک زدن این افراد محسوب می شود. این موضوع را می توان مهمترین نقطه قوت در بررسی جامع آزمون‌های آزمایشی گاج دانست. اما داستان به همین جا ختم نمی شود.

ضعف هایی که در بررسی جامع آزمون‌های آزمایشی گاج دیده شد!

آزمون های گروه آموزشی جوکار با وجود خلاقانه بودن در هر صورت باید تحت یک چارچوب مشخص و عمومی به نام کنکور قرار بگیرد. یک دانش آموز هرچقدر هم که بخواهد سطح خودش را افزایش دهد باید در نهایت در چارچوب کنکور توان نهایی خودش را مورد آزمون قرار دهد و این آزمون زمانی کامل و دقیق است که با دیگران مقایسه شود.

در کلام ساده تر بررسی جامع آزمون‌های آزمایشی گاج نشان می دهد که این آزمون ها بیشتر شبیه به آزمون هایی است که یک رتبه برتر از خود در خانه می گیرد. در واقع جامعه آماری گاج اصلا به گونه ای نیست که بتوانید روی نمره و تراز آن حساب باز کرد. 

از این رو تنها چیزی که یک دانش آموز با شرکت در آزمون های گاج به دست می آورد شامل سوال هایی است که هوشمندانه طراحی شده است و قرار است آن ها را در یک تایم و برنامه مشخص پاسخ بدهد. 

میزان مطالعه رتبه های برتر کنکور

بنابراین می توان اینگونه گفت که نتیجه به دست آمده چیزی شبیه به نتیجه ای است که یک فرد می تواند با آزمون خانگی به دست بیاورد. این داستان بزرگترین نقطه ضعف در بررسی جامع آزمون‌های آزمایشی گاج محسوب می شود.

به جز این انتظار می رفت که گاج بتواند سطح سوالات خودش را در کنار برنامه ریزی درست به دانش آموزان ارائه بدهد. در حالی که برنامه ریزی دو هفته و چیزی شبیه به قلمچی البته نه به آن اندازه منعطف عملا چنگی به دل نمی زند و نمی تواند دلیلی برای استفاده از این آزمون ها به دانش آموزان بدهد. نداشتن یک برنامه ریزی دقیق در کنار جامعه آماری پایین عملا نتیجه جالبی در بررسی جامع آزمون‌های آزمایشی گاج را به همراه ندارد.

بررسی جامع آزمون‌های آزمایشی گاج و یک جمع بندی

به طور کلی می توان گفت گاج با وجود این که توانسته در چاپ و طراحی کتاب های آموزشی از بقیه رقبا سبقت بگیرد اما در زمینه آزمون های آزمایشی چندان نمی توان آن را یک رقیب واقعی و اصلی دانست. 

این آزمون ها نمی تواند به عنوان یک ابزار کارآمد و قوی مورد استفاده قرار بگیرد و شاید بتوان اینگونه گفت که دانش آموزان نسبتا قوی و بالاتر از سطح میانگین می توانند در برخی از این آزمون ها شرکت کنند و با فرم جدیدی از سوالات خودشان را محک بزنند. در واقع باید این دانش آموزان در نظر داشته باشند که این آزمون ها بیشتر جنبه فردی و اختصاصی دارد و می تواند از نظر ایجاد آمادگی بیشتر در دروس به آن ها کمک کند.

بنابراین اگر بخواهیم به صورت یک جمع بندی بیان کنیم، بررسی جامع آزمون‌های آزمایشی گاج نشان می دهد شما نمی توانید از این آزمون ها هر آن چیزی را که انتظار دارید به دست بیاورید. یک آزمون به جز سوالات با کیفیت به برنامه ریزی قوی و جامعه آماری بالا احتیاج دارد. 

اما باید قبول کرد که از نظر کیفیت سوالات این آزمون ها می تواند همیشه به عنوان یک گزینه کمکی در ذهن دانش آموز، مشاوران و خانواده ها باشد. به هر حال داشتن آمادگی کافی و کامل برای یک دانش آموز مهمترین چیزی است که می تواند در کنکور به آن اتکا کند. 

رزرو مشاوره پارس آموزان